Wrz 13 2016

Funkcjonalna kuchnia i łazienka

Published by at 10:31 am under Uncategorized

Idealnie zaprojektowane mieszkanie łączy w sobie estetykę z funkcjonalnością. Łatwo jest skupić się na jednym z tych czynników, znacznie trudniej pogodzić je ze sobą tak by nie stracić nic z obu cech. Ergonomia jest wybitnie ważna w procesie projektowania wnętrza, bowiem uzależniony jest od niej komfort codziennego użytkowania wnętrza. Szczególnie w dwóch typach pomieszczeń nie możemy nie uwzględnić zasad ergonomii projektując wnętrze, są to kuchnia i łazienka.

Nawet jeżeli nie jesteś mistrzem w gotowaniu to i tak spędzasz w kuchni mnóstwo czasu w trakcie dnia. Kuchnia jest zawsze wypełniona mnóstwem rozlicznych przedmiotów służących zarówno do gotowania jak i spożywania posiłków, zatem projektowanie kuchni to spore wyzwanie, które czasem przerasta nasze wyobrażenia. Zaczynając planować rozlokowanie poszczególnych sprzętów w kuchni korzystnie jest zaczerpnąć z doświadczeń innych, którzy już się z tym problemem zmagali, jednakże nie zawsze ich rozwiązania sprawdzą się w naszych warunkach. Korzystając z czyichś doświadczeń konieczne jest zawsze dostosowanie ich do własnych potrzeb. Do największych problemów podczas projektowania kuchni zalicza się ulokowanie mebli kuchennych i przygotowanie stanowiska do prac związanych z gotowaniem. Nie zawsze wymiary kuchni pasują do posiadanych mebli i sprzętu AGD.

kuchnia

 

Pomimo tego, że w łazience przebywamy o wiele krócej niż w kuchni to i tutaj można znaleźć wiele elementów, od których ulokowania zależy wygoda jej eksploatacji. Przede wszystkim sprzęty na trwałe przymocowane jak wanna czy zlew nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie gdyż utrudni nam to sprzątanie łazienki jeżeli nie będzie swobodnego dostępu do nich z dowolnej strony. Mając to na uwadze dobrze jest rozpocząć projektowanie łazienki od rozplanowania rozmieszczenia najważniejszych umiejscowionych w niej sprzętów jak pralka, wanna lub ubikacja. Warto również przewidzieć stanowisko do suszenia ubrań po praniu, szczególnie jeśli nie mamy możliwości suszenia ich na świeżym powietrzu.

Estetyczny wygląd takich pomieszczeń jak kuchnia albo łazienka jest zawsze miłym dodatkiem, lecz przy braku funkcjonalnego rozmieszczenia wszystkich sprzętów narażamy się na dyskomfort i nie będziemy odczuwać radości z ich eleganckiego wyglądu.

No responses yet

Comments are closed at this time.

Trackback URI |